DÜZCE ADLİYESİ

   
      Düzce Adliyesi, ilçe olduğu dönemde 1999 yılına kadar şehir merkezinde, İstanbul Caddesi üzerinde 2 katlı müstakil binada faaliyet göstermiştir. Söz konusu bu bina 17 Ağustos 1999  ve 12 Kasım 1999 depremlerinde ağır hasar görmüş, deprem sonrası tahliye edilmiş, Adliye hizmetleri bir süre çadırlarda devam ettirilmiş ve akabinde Bakanlıkça tahsis edilen konteynırlara geçilerek 2002 yılına kadar faaliyetlerini burada sürdürmüştür. 2002 yılından 2008 yılının haziran ayına kadar MEB'e ait olan 3 katlı bir okul binasında hizmetine devam etmiştir.
 
         
      07 Haziran 2008 tarihinde taşınılan yeni binasında hizmet vermeye başlayan Düzce Adliyesi, 01 Ağustos 2008 tarihinde Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yanı sıra, Müsteşar Ahmet Kahraman, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Kökçam, Bakanlık yöneticileri, milletvekilleri, il ve ilçe yöneticileri ve vatandaşlarında katılımlarıyla açılışı yapılmıştır.
          
           Düzce Adalet Sarayının;

          Alt Zemin Katında, Seçim Müdürlüğü ve Arşivler,
         Zemin. Katında, İcra Müdürlükleri, Ağır Ceza Mahkemeleri, İcra Mahkemeleri, Sorgu Odaları, Adli Sicil Bürosu, Düzce Barosu, Postane ve Kafeterya,
          1. Katında, Asliye Hukuk Mahkemeleri, Asliye Ceza Mahkemeleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri, İş Mahkemesi, Komisyon Müdürlüğü, Bilgi İşlem Şefliği, Avukat bekleme Odaları, 
          2. Katında, Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Savcıları, Soruşturma Kalemi, Muhabere Bürosu, Emanet Bürosu, İnfaz Kalemi ve Sulh Ceza Mahkemeleri bulunmaktadır.

          Düzce Adalet Sarayında;
          Duruşmalar, duruşma takip sistemleri ile koridorlarda bulunan monitörler vasıtasıyla, avukatlara ve vatandaşlara bildirilmekte, ayrıca adalet sisteminin daha hızlı çalışabilmesi amacıyla, müşteki, şüpheli ve tanıklar, cep telefon numaraları bildirdiği takdirde SMS yoluyla çağırılabilmektedirler.
          Türkiyede ilk kez kullanılan Compact arşiv sistemi ile dosyalar daha güvenli, daha sağlıklı ortamlarda saklanabilmekte, ulaşımı daha kolay olmaktadır.
        Binanın güvenliği, bina içinde ve dışında bulunan kameralar sayesinde daha kontrol edilebilir hale getirilmiştir.
         Adliyemizde Uyap işletim çalışmalarına Ağustos 2006 tarihinde başlanmış olup, bu tarih itibari ile Düzce Adliyesi tüm birimleri ile birlikte Uyap işletimine alınmıştır.